Reguła i życie braci mniejszych polega na zachowywaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości.

o. Teofil Antoni Zawieja

o. Teofil Antoni Zawieja
Urodzony:
1913-05-25
Data śmierci:
1983-01-03
Miejsce urodzenia:

Śląskowo

Zmarł w Chojnicach, żył 69 lat, w zakonie 51 lat, pochowany w Orliku.

O. Teofil Antoni Zawieja urodził się 25.05.1913 r. w miejscowości Śląskowo w gminie Jutrosin, w województwie Leszno, z rodziców Tomasza i Heleny zd. Kasprzak. W latach 1926-1928 był alumnem Niższego Seminarium Duchownego we Wronkach, a następnie w latach 1928-1931 uczęszczał do Państwowego Gimnazjum w Rybniku z zamieszkaniem w klasztorze rybnickim. Do zakonu wstąpił w 1931 r.  Nowicjat rozpoczął 30.07.1931 r. w Wieluniu. Habit przyjął z rąk o. Michała Porady, ówczesnego magistra nowicjuszy. Profesję czasową złożył 31.07.1932 w Wieluniu. Studia filozoficzne odbył w Osiecznej (1932-1934), a teologiczne we Wronkach (1934-1938). Profesję wieczystą złożył 21.09.1935 we Wronkach, a święcenia prezbiteratu przyjął 26.09.1937 we Wronkach z rąk biskupa Walentego Dymka. W latach 1938-1940 przebywał w klasztorze w Panewnikach. W 1940 r. ze względu na okupację był zmuszony opuścić Panewniki. Udał się do klasztoru w Borkach Wielkich, gdzie przebywał do końca wojny, z zaznaczeniem, że od 6.01.1945 do 23.08.1945 r. zarządzał parafią w Sternalicach koło Olesna. Po zakończeniu wojny wrócił do Panewnik. Od 1 listopada 1945 do 1 lutego 1946 r. pracował w duszpasterstwie we Wrocławiu-Karłowicach. Wrócił następnie do Panewnik, w latach 1946-1949 pełnił funkcję magistra nowicjuszy. W latach 1949-1956 przebywał w Wieluniu w charakterze przełożonego. Oddawał się pracy rekolekcyjno-misyjnej. W 1956 r. został wybrany prowincjałem, a kapituła prowincjalna w 1962 wybrała go ponownie na urząd prowincjała. Brał udział w dwóch Kapitułach Generalnych: w 1957 r. w Asyżu i w 1967 r. również w Asyżu, a w 1963 r. w Kongregacji Generalnej w Asyżu. Po złożeniu urzędu prowincjała w 1968 r. został skierowany do Orlika w charakterze kapelana Sióstr Franciszkanek, gdzie przebywał do śmierci. W 1979 r. był wizytatorem generalnym Prowincji św. Jadwigi. Był cenionym misjonarzem, rekolekcjonistą i spowiednikiem sióstr zakonnych. Zmarł 3.01.1983 r. w Szpitalu Miejskim w Chojnicach. Pogrzeb odbył się 5.01.1983 w Orliku. Został pochowany na cmentarzu zakonnym w Orliku. Żył 69 lat, w zakonie 52, w kapłaństwie 45.