W czwartek 23 lutego 2023 r.w Zabrzu odbyło się drugie (w tej kadencji) spotkanie proboszczów naszej Prowincji Zakonnej posługujących w Polsce.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej Eucharystii, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił nasz Minister Prowincjalny o. Witosław Sztyk. Podczas homilii przypominał, że wielkie rzeczy zawsze związane są z podjęciem trudu i niesienia krzyża. „To co cenne kosztuje.”, powiedział
Po Mszy świętej w salce rekreacyjnej konwentu, o. Emil Pacławski Prowincjalny Animator duszpasterstwa parafialnego, przywitał współbraci i przypomniał cel naszych spotkań. Zapowiedział temat spotkania, który brzmiał:“Osoba i zadania homilety według papieży: Benedyka XVIi Franciszka”. Konferencję i dyskusję poprowadził o. dr Idzi Soroburski. O. Idzi jest gwardianem i proboszczem parafii, wykładowcą homiletyki w WSD w Panewnikach, kapelanem ZOL ss. Boromeuszek i ZOL ss. Sercanek w Bytomiu.
Podczas konferencji podejmowaliśmy próbę odpowiedzi na pytania:
- Jak głosić Słowo Boże?
- Jaka jest różnica między kazaniem a homilią?
- Jak zachęcić słuchacza do głębszego wsłuchiwania się w Słowo Boże?
Wiele kwestii z pewnością było tylko przypomnieniem, ale w wielu momentach, mogliśmy na ten temat spojrzeć w nowy sposób.
Wiemy, że jesteśmy wezwani, aby Słowa Ewangelii odczytać w kontekście czasu, w którym żyjemy oraz uczynić Ewangelie w naszych wspólnotach parafialnych i klasztornych żywą i namacalną.
Podczas rozmowy, po konferencji, bracia i Minister Prowincjalny dostrzegli kilka ważnych aspektów, które dobrze byłoby wprowadzić w naszych franciszkańskich wspólnotach. Oto najważniejsze wnioski z tej rozmowy:
- Podczas liturgii homilię głosi główny celebrans lub ewentualnie któryś z koncelebransów.
- Podczas liturgii, po wygłoszonym Słowie (homilii lub odczytanej ewangelii) zachować ciszę.
- Dbać o czystość parametrów i strojów liturgicznych.
- Przygotować krótkie komentarze, które ułatwią przeżywanie liturgii wiernym.
Następnym punktem spotnienia było dzielenie się doświadczeniem tegorocznych odwiedzin duszpasterskich. Wszyscy bracia przyznali, że czas kolędowania jest ważny w kwestii umocnienia jedności parafii, i że jest to czas pełen radości.
Spotkanie zakończyło się obiadem.
Dziękujemy o. Idziemy, o. Emilowi i gospodarzowi spotkania o. Emanuelowi oraz wszystkim braciom za to wspólne spotkanie.
br. Msseo Senczek OFM