Z wielką radością proponujemy czytelnikom serię naukową naszej prowincji pt. „Szkoła Seraficka”.
Środowisko naukowe skupione wokół naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach-Panewnikach nie posiadało dotychczas wspólnego tytułu, który scalałby jego wcale niemały dorobek naukowy.
Związani z różnymi ośrodkami naukowymi w Polsce i poza granicą profesorowie naszej zakonnej prowincji, nie zrywają związków ze szkołą, która ich wychowała i która nadała ich pracy pewne szczególne cechy. Z tego też powodu zrodziła się myśl, aby w odrębnej kolekcji zeszytów naukowych publikować prace, które choć w części dają obraz tej szkoły i w ogóle udokumentują jej istnienie.
Szkoła ta, jako krąg osób o specyficznym sposobie myślenia czy o podobnej wrażliwości zakorzenionej w charyzmacie franciszkańskim i w końcu związana z konkretnym miejscem jest rozumiana bardzo szeroko. Zbiera ona, bowiem nie tylko tematy typowe dla tradycji Zakonu, ale obejmuje wszystkie inne dyscypliny uprawiane przez franciszkanów a także dorobek innych pracowników nauki, którzy bądź jako wykładowcy bądź jako goście związani są z naszym ośrodkiem.