Nie miejmy więc innych tęsknot, innych pragnień, innych przyjemności i radości oprócz Stwórcy i Odkupiciela, i Zbawiciela naszego, jedynego prawdziwego Boga.

W Ludowym Wojsku Polskim
Data: 2015-08-02

Losy wojenne braci prowincji panewnickiej prowadziły różnymi drogami. Jedyną w swoim rodzaju przeszedł o. Stanisław Kałuża, kapelan kampanii wrześniowej i I Korpusu generała Zygmunta Berlinga i w końcu Ludowego Wojska Polskiego. Niewiele śladów zostało po tej postaci.

Vir exemplaris et perfectus
Data: 2015-08-01

Na cmentarzu zakonnym w Panewnikach zachowała sie już tylko tablica nagrobna zakonnika, którego współcześni uważali za świętego. Był to ojciec Alfons Rogosz. Dzisiaj już tylko wspominamy rocznicę jego śmierci a warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Wielki Tydzień w Niebieskim Jeruzalem
Data: 2015-07-31

W archiwum prowincji odnajdujemy piękny tekst opisujący pobyt polskich żołnierzy armii Andersa pielgrzymujących do Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Wyszedł spod pióra o. Bogumiła Palli, uczestnika tych wydarzeń.

Z tęsknoty do kraju
Data: 2015-07-30

Kronika wojenna panewnickich franciszkanów wymienia między innymi człowieka, który większość życia spędził na obczyźnie a jednak cały czas tęsknił za rodzinnymi stronami, o. Jerzego Czembora, profesora seminarium, którego grób znajdujemy na panewnickim cmentarzu. Oto jakie były jego losy.

Żywa kronika
Data: 2015-07-29

Stara fotografia z 1928 r. wykonana w klasztorze na Goruszkach dokumentuje pewien rzadki jubileusz.

Śmierć z krzyżem w dłoniach
Data: 2015-07-28

Na murze kościoła parafialnego w Zielonej Wsi koło Rawicza znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca o. Fortunata Hupę, franciszkanina. Oto dlaczego zasłużył na pamięć.

Pedagogiczne zacięcie
Data: 2015-07-27

Na wielu fotografiach zachowanych z kobylińskiego niższego seminarium w okresie przedwojennym widnieje postać młodego wychowawcy młodzieży. To ojciec Bronisław Dambek. Co o nim warto pamiętać?

Pamiętny współlokator
Data: 2015-07-26

Na przyklasztornym cmentarzu w Kobylinie napotykamy grób brata Bonawentury Pieprzki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jakie świadectwo w sobie nosił przez całe życie.

Nieznany grób znanego żołnierza
Data: 2015-07-25

W nekrologu prowincji pod datą 1942 r. znajdujemy imię zakonnika, którego grobu nie ma a raczej jest ale nikomu dokładnie nieznany. To o. Cyprian Rosmus, jedna z ofiar II wojny światowej.

Był taki brat
Data: 2015-07-24

Na tak zwanym, nowym cmentarzu katolickim w Jaffie znajduje się prosty grób z metalowym krzyżem oraz napisem: "V.do FRA Giascinto Podlewski O.F.M. Nato Polonia 17.3.1904, morto Giaffa 11.1.1973". Kim był?